Nedēļa pēc Lieldienām no 21. līdz 27. aprīlim. Ko nedrīkst darīt, padomi, tradīcijas un zīmes

No 21. līdz 27. aprīlim uzreiz pēc Lieldienām pienāk Gaišā nedēļa – septiņas nebeidzama prieka dienas, kad visa pasaule, šķiet, priecājas līdz ar augšāmcelto Kristu. Šis ir atdzimšanas, dvēseles tīrības un labo domu laiks, kad pat gaisu piepilda žēlastība.

Tradīcijas katrai Gaišās nedēļas dienai. Katra Gaišās nedēļas diena ir īpaša, piepildīta ar senām paražām un dziļu nozīmi.

Pirmdiena – “Slapjuma diena”

Šajā dienā cilvēki nestrādāja, bet devās ciemos. Vīrieši apciemoja savus radus, nesot līdzi Lieldienu kūkas un krāsotas olas, bet sievietes palika mājās, gatavojot našķus. Bet galvenais ir liet ūdeni! Puiši meitenes dāsni dzirdināja, uzskatot, ka tas viņām nesīs veselību, skaistumu un laimi. Un kā atbildi viņas deva pīrāgus un krāsotas olas. Aukstais ūdens noskaloja visas likstas, dodot spēku visam gadam.

Pēc pirkumu veikšanas, izmantojot populāru lietotni, vairākiem cilvēkiem no bankas kartēm ir konstatēti naudas zudumi

Otrdiena – “Mazgāšanas diena”

Tagad sievietes izgāja ciemos, un vīrieši viņas gaidīja mājās. Un tie, kas nogulēja rīta lūgšanu, atkal tika aplieti ar ūdeni un nomazgāti – no tā arī radies dienas nosaukums.

Trešdiena – “Apļa dejas diena”

Izklaides un spēļu diena! Cilvēki dejoja apļos un dziedāja, un meitenes lūdza par labiem pielūdzējiem. Taču esiet piesardzīgs: trešdienā jums nevajadzētu stādīt augus – jūs varat saņemt krusu.

Ceturtdiena – “Aizgājēju diena”

Mūžībā aizgājušo piemiņas diena, bet bez skumjām – tikai gaišas atmiņas. Uz logiem tika piekārti dvieļi un atstātas vaļā durvis, lai tuvinieku dvēseles zinātu, ka viņus gaida un atceras. Un šajā dienā senatnē rīkoja arī līgavu šovus – puiši ieveda mājā līgavas, lai radinieki varētu viņas pārbaudīt un apstiprināt. Meitenes aicināja pavasari, dziedot dvēseliskas dziesmas.

Piektdiena – “Piedošanas diena”

Laiks attīrīt sirdi. Ticīgie apvainojumus piedeva, skaistuma un veselības labad mazgājās ledus ūdenī, jaunlaulātos apciemoja radinieki. Īpaši cienīja ikonu “Dzīvības avots” un laukus apslacīja ar svētīto ūdeni, lai raža būtu bagātīga.

Lasi vēl:

Sestdiena ir Gaišās nedēļas noslēgums

Pēc lūgšanas baznīcās tiek iesvētīta maize ar krustu. Tā tika glabāta pie ikonām veselu gadu, un kaišu gadījumā tika dots kāds gabals kā svētība. Vakarā Karaliskās durvis tiek slēgtas – tā ir zīme, ka Lieldienu nedēļa ir beigusies. Iepriekš šajā dienā cilvēki ripināja olas no kalna, cenšoties notriekt pēc iespējas vairāk citu.

Ko labāk nedarīt šajās dienās 

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā